Reklama

Fotograf postkolonialnego świata

Fotograf postkolonialnego świata

04.10.2007
Czyta się kilka minut
Nowa książka Janusza Andermana zaprasza do intrygującej iniebezpiecznej gry whistorię. Podstawowe pytanie tej gry brzmi: czy Polska komunistyczna iPolska po roku 1989 czymś się różnią?.
Janusz Anderman
W

W połowie lat 80. na murach Krakowa pojawił się napis "Strzelaj albo emigruj". Zabójcza alternatywa oddawała beznadzieję stanu powojennego. "Nowe fotografie" Janusza Andermana przekonują, że gdyby podobny napis miał pojawić się dziś, brzmiałby: "Obcość albo emigracja". W świetle jego opowieści mamy do wyboru albo alienację, albo wyjazd. Ten pierwszy wariant to wycofanie się z życia publicznego, dystans budowany z cegiełek rozmaitych światopoglądów. Wariant drugi, czyli wyjazd, byłby tylko przedłużeniem pierwszego. Skoro ktoś czuje się obco wśród swoich, może zdecyduje się, by zamienić to na pozycję obcego wśród obcych. Rzecz jasna, można wejść w jakąś społeczność, ale u Andermana wszelkie uspołecznienie okazuje się pokraczne, wykrzywione, nieledwie odczłowieczone.

Pojedyncze i grupowe

Jego książka to zbiór około 70 krótkich...

17289

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]