Reklama

Filmy i kamienie

Filmy i kamienie

03.01.2007
Czyta się kilka minut
Jego dziadkowie mówili tylko po rosyjsku i w jidysz: w 60. urodziny hollywoodzki reżyser odkrywa swoje korzenie na Ukrainie. Jest tam witany jako producent filmu o Holokauście.
S

Steven Spielberg wrócił do domu. "W końcu jestem w ojczyźnie", zakrzyknął reżyser, kiedy wychodził z lotniska.

Podróż sentymentalna? Najpierw gość z Ameryki pojechał do Babiego Jaru, gdzie naziści masowo mordowali Żydów i nie-Żydów. Odnalazł tam dwa pomniki, które upamiętniają ofiary, i zgodnie z żydowskim obyczajem położył na nich kamienie. Był bardzo poruszony, przyznał później; przypominał o swoich dziadkach.

Spielberg, dziś sześćdziesięciolatek, był po raz pierwszy na postsowieckiej ziemi - wraz z oligarchą Wiktorem Pinczukiem miał przedstawić nowy film. Na premierze zebrała się cała polityczna szpica Ukrainy. Dzieło nosi tytuł "Nazwyj swoje imja" (nazwij swoje imię). Pinczuk i Spielberg, których łączy niewiele więcej niż fakt, że obydwaj mają ukraińsko-żydowskich przodków, byli koproducentami. Reżyserował Sergiej Bukowski (46 lat)....

5670

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]