Reklama

Prawda Wielkiego Głodu

Prawda Wielkiego Głodu

13.03.2018
Czyta się kilka minut
ANNE APPLEBAUM: Być może obecne kryzysy, polsko-żydowski i polsko-ukraiński, sprawią, że Polacy dokładniej przyjrzą się własnej historii.
Brygada sowieckich aktywistów na Ukrainie znajduje schowane w ziemi ziarno. Przywódca trzyma długi żelazny pręt używany podczas przeszukań. 1932 r. CDKFFA UKRAINY IM. H.S. PSZENYCZNOHO
P

PATRYCJA BUKALSKA: W nowej książce „Czerwony głód” opisuje Pani klęskę, która dotknęła sowiecką Ukrainę w latach 30. XX w. Ukraińcy traktują Hołodomor jako ludobójstwo, dokonane przez Sowietów. Badanie tego tematu było trudne emocjonalnie? Świadectwa są wyjątkowo drastyczne.

ANNE APPLEBAUM: Napisałam trzy książki o historii stalinizmu i faktycznie ta była najtrudniejsza. Gdy czyta się relacje o Gułagu – o tym była pierwsza książka – zwykle są to wspomnienia inteligentnych ludzi, którzy przeszli przez sowieckie obozy. Często to świetni pisarze, mają ciekawe obserwacje. Natomiast gdy się czyta o głodzie na Ukrainie, są to relacje prostych chłopów. Tu nie ma filozoficznych rozważań o naturze człowieka. To opowiedziane bezpośrednim językiem potworne historie o umierających dzieciach, o matkach, które nie potrafią im pomóc. Straszne, straszne historie.

...

18310

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Nie znam jeszcze ksiązki, ale dyskusja o niej jest ważna. Dziekujemy za wszystkie Pani artykuły i ksiązki o naszych sprawach. Dziwną osobą jest Autorka - przecież w Stanach uchodzi ona zdecydowanie za publicystkę prawicową. I co na to rodzima "prawica" (czyli populiści)?

Chyba tylko kiedyś była kojarzona bardziej z Republikanami. A swoją drogą do dziś bardzo trudno o wyważoną krytykę czy to Rosji, czy Związku Radzieckiego.

Czas wreszcie przyjąć do wiadomości, ze rodzima "prawica", to nic innego jak neobolszewizm. Jak najbardziej zasadne jest natomiast pytanie pani Applebaum, jak to możliwe, ze Polacy i Ukraińcy dali się jak dzieci zmanipulować i poróżnić Rosji putinowskiej. Tak to jest, jak rzetelna wiedzę historyczną zastępuje mitologia, a społeczeństwa sa tak prymitywne mentalnie, ze nie ma szans na rozsadna dyskusje

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]