Reklama

Fantazja o fajnym księdzu

Fantazja o fajnym księdzu

07.09.2013
Czyta się kilka minut
Szumowska, która lata temu odeszła od katolicyzmu, ale nadal z nim flirtuje, snuje dziś opowieść o miłości zakazanej.
Andrzej Chyra w filmie „W imię...” Fot. z materiałów prasowych
F

Film Małgorzaty Szumowskiej najprościej skrytykować z pozycji ideologicznej. Tym z lewa będzie przeszkadzać utopienie w ewangelicznym sosie ważkich społecznie problemów, takich jak postrzeganie w Polsce seksualnej odmienności. Ci z prawa, zanim jeszcze film zobaczą, już poczują się sprowokowani, czy wręcz obrażeni, opowieściami o homoseksualnym księdzu, który lubił wypić, a nawet zatańczyć z portretem papieża.

Tymczasem „W imię...” nie ma ambicji obrazoburczych czy publicystycznych. Sytuując się ponad tymi kategoriami, film Szumowskiej stara się być przede wszystkim jak najbliżej głównego bohatera. Czy jednak w jakikolwiek sposób udaje mu się wzbogacić ograny już wizerunek kapłana, rozdartego między posłuszeństwem wobec instytucji, swoją wiarą i czysto ludzkimi pragnieniami?

Pan jest blisko

Tym, co Szumowska akcentuje najsilniej, jest samotność...

6060

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]