Reklama

Falstart

Falstart

18.12.2005
Czyta się kilka minut
Jednym z pierwszych kroków nowego ministra kultury była dymisja dyrektora Instytutu Książki. Towarzyszyła jej nieoficjalna zapowiedź przeniesienia Instytutu do Warszawy. I wybuchła burza. Pod listem protestacyjnym przeciw zmianom i trybowi ich wprowadzania podpisało się ponad dwustu pisarzy, wydawców i dziennikarzy.
W

Wśród sygnatariuszy są Wisława Szymborska, Tadeusz Konwicki, Hanna Krall, Stanisław Lem, Ewa Lipska, Dorota Masłowska, Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk, a także szefowie W.A.B., Znaku, a5, Czarnego, Zeszytów Literackich, Pogranicza. Zaprotestowali też tłumacze literatury polskiej, od Estonii po Egipt i od Rosji po Amerykę (teksty obu listów: ).

Adam Zagajewski powiedział przed kamerami TVP, że działania ministerstwa przypominają mu gierkowskie czy bierutowskie metody zarządzania kulturą. I choć żyjemy w zupełnie innej epoce, coś jest na rzeczy. Zdumiewa arbitralność podobnych pomysłów, nieliczenie się z wartością tego, co w razie przeprowadzki Instytutu uległoby pewnie rozproszeniu - myślę o świetnym zespole skutecznie wspierającym obecność naszej literatury w świecie - a także zamiłowanie do centralizmu, właściwe raczej czasom Peerelu. Argument pragmatyczny...

1513

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]