Reklama

Ładowanie...

Europa wygrała, choć nie zwyciężyła

26.06.2007
Czyta się kilka minut
Zmagania na unijnym szczycie obserwowało 2100 dziennikarzy. Jak nigdy dotąd byli oni odcięci od informacji. I jak nigdy dotąd zamknięci w swych narodowych "kącikach.
W

W budynku Justus Lipsus politycy obradują na górze, dziennikarze siedzą na dole. Dzielą ich mury, ale łączy jedno: ci na górze mówią głównie o własnych narodowych interesach, ci na dole siedzą w narodowych grupkach. Dominuje Europa narodów i państw, a wraz z tym Europa stereotypów i uprzedzeń, czasem wrogości i obojętności.

Podział zaczyna się na kilka dni przed szczytem. W atrium i salach, w których pracować mają dziennikarze, ustawiane są stoły, instalowane łącza. Zaledwie technicy skończą, a już na stołach pojawiają się kartki z rezerwacjami. Tu dwa stoły przejęli Włosi, tam cały rewir będzie hiszpański, tu kilkadziesiąt miejsc wzięli Francuzi, tam "prasa niemiecka". Połowa dziennikarzy obsługujących spotkanie dopiero dojedzie, ale o stanowiska pracy martwić się nie musi, koledzy na miejscu zadbali, by wszyscy siedzieli razem. Także Polacy: też siedzą...

7496

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]