Reklama

Europa otwartych drzwi

Europa otwartych drzwi

06.01.2002
Czyta się kilka minut
Z Ks. Paulem Zulehnerem, teologiem i socjologiem, rozmawia Marek Zając
M

MAREK ZAJĄC: Patrząc z polskiej perspektywy można odnieść wrażenie, że Kościół katolicki w Europie Zachodniej to zgliszcza i ruina:puste świątynie, brak powołań... Czy sytuacja jest rzeczywiście tak dramatyczna?
KS. PROF. PAUL ZULEHNER: W dzisiejszej kulturze liczy się przede wszystkim jednostka, a mniejszą rolę odgrywają instytucje. Ta prawidłowość dotyczy również Kościołów. Co ciekawe, odpływ pracowników ze związków zawodowych jest jeszcze bardziej dramatyczny niż liczba wystąpień z Kościoła. Z drugiej strony, choć wspólnoty katolicka i protestancka przeżywają kryzys, to na Zachodzie obserwujemy jednocześnie silny trend respirytualizacji. Ludzie nadal uważają się za religijnych, ale swoje relacje z instytucjami kościelnymi kształtują w poczuciu wolności lub co najmniej w tym, co za wolność uważają.

Czyli „Bóg - tak, Kościół - nie”?...

14984

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]