Reklama

Europa na przednówku

Europa na przednówku

02.01.2007
Czyta się kilka minut
Bułgaria i Rumunia, które "rzutem na taśmę wywalczyły członkostwo w UE, to chyba jedyne państwa unijne, do których 1 stycznia 2007 zawita prawdziwa radość. Oby trwała jak najdłużej, bo stan europejskiego ducha nie jest dobry.
P

Po prawie dwóch latach refleksji, zaordynowanej po klęsce traktatu konstytucyjnego, na próżno szukać jej wniosków. Zamiast nich mamy - wywołany rozpoczęciem negocjacji z Turcją - początek debaty nad "zdolnością absorpcyjną" Unii. Za czym z kolei kryje się pytanie o tożsamość polityczną i kulturową Wspólnoty, a także jej rolę w polityce międzynarodowej.

Bezrefleksyjność "okresu refleksji" jest dość symptomatyczna. Z punktu widzenia analityka dowodzi to tezy, że obecne instytucje - choć wymagają zmian - nie znajdują się w głębokim kryzysie. Czarne przepowiednie o paraliżu instytucjonalnym w wyniku odrzucenia przez Francję i Holandię eurokonstytucji nie sprawdzają się. Problemów szukać należy gdzie indziej. Przede wszystkim - w kryzysie politycznym. Większa UE wymaga nie tyle lepszych instytucji, co innego stylu działania, opartego na uszanowaniu różnorodności...

4604

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]