Europa i jej liderzy

Definicja słownikowa jest prosta: lider polityczny to osoba mająca nie tylko pozycję w strukturach (szef partii, rządu itd.), ale też autorytet. Lider to postać, której cechy umożliwiają odgrywanie ważnej roli w procesach politycznych, i która ma program, świadomość odpowiedzialności itd. No i intuicję.

15.04.2008

Czyta się kilka minut

Tyle teorii. A praktyka? Biedna Europa - westchnął niedawno znajomy z zagranicy - kontynent bez wizji, bez przywództwa i ducha. Czy może być inaczej, czy skoro przewodzą nam oni? Gdzie się podziały postaci w stylu de Gaulle'a, Kohla, Thatcher? Żeby nie szukać po wszystkich 27 krajach, znajomy skupił się na największych. Jego analiza miała, przyznajmy, posmak populistyczny. Ale rozmawialiśmy przy winie, co rzecz usprawiedliwia.

Któż więc nam przewodzi? W Londynie - nudziarz bez wizji. W Paryżu bon vivant z wizją (nowej Wielkiej Francji), który swe życie uczuciowe uczynił sprawą wagi państwowej. W Berlinie, postać naprawdę sympatyczna, ale politycznie o zerowych możliwościach, sparaliżowana Wielką Koalicją, której partie zaraz rzucą się sobie do gardeł. I jeszcze Włochy, gdzie obywatel miał teraz wybór między Silvio Berlusconim - egocentrycznym miliarderem, wielokrotnie sądzonym i parę razy nawet skazanym (miewał kłopot z odróżnieniem dobra wspólnego od osobistego), a Walterem Veltronim - byłym komunistą, krwią z krwi włoskiego establishmentu (eksburmistrz Rzymu), który nagle odkrył, że będzie mesjaszem, "włoskim Obamą", i zapożyczył od Amerykanina slogan: "Si puo fare!" (w oryginale: "Yes, we can!", czyli: "Tak, damy radę!").

Ale Włosi chyba nie chcą mesjasza i trudno im się dziwić. Przydałby się raczej macher, skoro wzrost gospodarczy jest zerowy, Neapol tonie w śmieciach, a najprężniej funkcjonującą strukturą jest mafia (niech wybaczone będzie to uproszczenie). "Włochy: wybory bez wyboru" - pisał jeden z wielkich europejskich dzienników. A że ktoś wygrać musi, premierem zostanie chyba - po raz trzeci w karierze - Silvio. Żywy dowód, że wielu wyborców popiera tych liderów, z którymi się może utożsamiać.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Dziennikarz, kierownik działów „Świat” i „Historia”. Ur. W 1967 r. W „Tygodniku” zaczął pisać jesienią 1989 r. (o rewolucji w NRD; początkowo pod pseudonimem), w redakcji od 1991 r. Specjalizuje się w tematyce niemieckiej. Autor książek: „Polacy i Niemcy, pół… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 16/2008