Reklama

Ładowanie...

Europa i jej liderzy

15.04.2008
Czyta się kilka minut
Definicja słownikowa jest prosta: lider polityczny to osoba mająca nie tylko pozycję w strukturach (szef partii, rządu itd.), ale też autorytet. Lider to postać, której cechy umożliwiają odgrywanie ważnej roli w procesach politycznych, i która ma program, świadomość odpowiedzialności itd. No i intuicję.
T

Tyle teorii. A praktyka? Biedna Europa - westchnął niedawno znajomy z zagranicy - kontynent bez wizji, bez przywództwa i ducha. Czy może być inaczej, czy skoro przewodzą nam oni? Gdzie się podziały postaci w stylu de Gaulle'a, Kohla, Thatcher? Żeby nie szukać po wszystkich 27 krajach, znajomy skupił się na największych. Jego analiza miała, przyznajmy, posmak populistyczny. Ale rozmawialiśmy przy winie, co rzecz usprawiedliwia.

Któż więc nam przewodzi? W Londynie - nudziarz bez wizji. W Paryżu bon vivant z wizją (nowej Wielkiej Francji), który swe życie uczuciowe uczynił sprawą wagi państwowej. W Berlinie, postać naprawdę sympatyczna, ale politycznie o zerowych możliwościach, sparaliżowana Wielką Koalicją, której partie zaraz rzucą się sobie do gardeł. I jeszcze Włochy, gdzie obywatel miał teraz wybór między Silvio Berlusconim - egocentrycznym miliarderem,...

1866

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]