Reklama

Ładowanie...

Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki laureatem NIKE

01.09.2009
Czyta się kilka minut
Najważniejsza nagroda literacka w Polsce trafia w tym roku do poety Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego za tomik Piosenka o zależnościach i uzależnieniach. Wiersze-piosenki Tkaczyszyna-Dyckiego pisane są pod ciemnym słońcem melancholii, w słońcu ciemności, jak powiada sam poeta - mówiła w laudacji przewodnicząca jury Grażyna Borkowska.
E

Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki jest dwukrotnym laureatem Nagrody Gdynia, laureatem Nagrody Niemiecko-Polskich Dni Literatury w Dreźnie oraz Hubert Burda Preis. Autor jedenastu książek poetyckich, z których ostatnio ukazała się "Piosenka o zależnościach i uzależnieniach"(2008). Mieszka w Warszawie.

Poniżej przedstawiamy wiersz Laureata opublikowany w "TP" 36/2009

I.

tyle jest spraw do omówienia

w poezji chociażby śmierć

Wielogórskiej którą w tym wierszu

chciałbym zapewnić o pamięci

przeczytałem dziś wybierając się po drobne

zakupy nekrolog Heleny Wielogórskiej

z domu Janowszczyńskiej tyle jest spraw

za którymi wychodzi się na miasto

gdybym zaś nie poszedł do sklepu

nie zatrzymałbym się z ...

1917

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]