Reklama

Entuzjazm z uwagami

Entuzjazm z uwagami

31.01.2016
Czyta się kilka minut
Dla krajów bałtyckich, wobec zagrożenia ze strony Rosji, koncepcja sojuszu państw Europy Środkowej pod przewodnictwem Warszawy staje się coraz atrakcyjniejszym pomysłem na dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa.
N

Nieprzypadkowo więc budzi w Wilnie spore zainteresowanie, a litewscy politycy – pomijając populistów i pozaparlamentarną opozycję narodową – są chyba jednymi z największych entuzjastów tej idei (choć na Litwie nie jest zwana Międzymorzem; to kojarzy się z polskimi „imperialnymi” ambicjami).

Wilno chce jednak, by koncepcja Międzymorza była realizowana w oderwaniu od problemów polskiej mniejszości na Litwie. Litewscy Polacy od lat zabiegają o realizację różnych obietnic – m.in. polskiego szkolnictwa, dwujęzycznych napisów i pisowni nielitewskich nazwisk – które władze litewskie złożyły, a z których się nie wywiązały. Rozwiązanie części tych problemów władze Litwy zapowiadają na wiosnę tego roku. Ale w parlamencie panuje dziś krucha równowaga między zwolennikami minimalnego poszerzenia praw mniejszości narodowych i zdecydowanymi przeciwnikami takich ustępstw, więc nie jest...

1324

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]