Reklama

Ekonomia: Nobel wolności do działania

Ekonomia: Nobel wolności do działania

12.10.2009
Czyta się kilka minut
W tym roku nagrodą w dziedzinie ekonomii zostali uhonorowani: Elinor Ostrom z Uniwersytetu Indiany i Oliver Williamson z Uniwersytetu Kalifornii w Berkeley. Oboje zajmują się badaniem sposobów, w jaki ludzie zarządzają zasobami w warunkach pozarynkowych.
T

Tydzień Noblowski to doroczne święto nauki i naukowców z całego świata. Dla milionów ludzi, którzy nie zajmują się nauką, to okazja, żeby zobaczyć, o czym rozprawiają najtęższe umysły planety.

W przypadku uhonorowanej ekonomicznym noblem prof. Ostrom są to badania nad współpracą ludzi przy użytkowaniu dóbr wspólnych (jeziora, wody gruntowe, lasy, rzeki). Tradycyjne stanowisko ekonomiczne zakładało, że w takich przypadkach naturalnym działaniem jest nadmierna eksploatacja i w efekcie zniszczenie zasobu. Miałoby się tak dziać dlatego, że użytkownicy zasobu nie są w stanie zorganizować się sami, a interwencja czynników oficjalnych (np. władz) nie jest w stanie zapewnić efektów satysfakcjonujących wszystkich zainteresowanych. Tymczasem prace oparte na studiach przypadków z całego świata pokazały coś przeciwnego: użytkownicy mogą sami przygotować zasady...

3062

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]