Ekonomia: Nobel wolności do działania
Ekonomia: Nobel wolności do działania
Tydzień Noblowski to doroczne święto nauki i naukowców z całego świata. Dla milionów ludzi, którzy nie zajmują się nauką, to okazja, żeby zobaczyć, o czym rozprawiają najtęższe umysły planety.
W przypadku uhonorowanej ekonomicznym noblem prof. Ostrom są to badania nad współpracą ludzi przy użytkowaniu dóbr wspólnych (jeziora, wody gruntowe, lasy, rzeki). Tradycyjne stanowisko ekonomiczne zakładało, że w takich przypadkach naturalnym działaniem jest nadmierna eksploatacja i w efekcie zniszczenie zasobu. Miałoby się tak dziać dlatego, że użytkownicy zasobu nie są w stanie zorganizować się sami, a interwencja czynników oficjalnych (np. władz) nie jest w stanie zapewnić efektów satysfakcjonujących wszystkich zainteresowanych. Tymczasem prace oparte na studiach przypadków z całego świata pokazały coś przeciwnego: użytkownicy mogą sami przygotować zasady...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]