Reklama

Jutro jest już dziś

Jutro jest już dziś

05.07.2015
Czyta się kilka minut
Nie tylko auto bez kierowcy – także dron robiący selfie i odzież, która leczy. Jak technologiczne nowinki zmienią niebawem nasze życie?
Fot. Domena Publiczna
W

WYDRUKOWAĆ KAŁASZNIKOWA. Ziszcza się marzenie Karola Marksa o powszechnym uspołecznieniu środków produkcji. A symbolem tej rewolucji jest drukarka – trójwymiarowa. Dziś te urządzenia służą inżynierom i twórcom implantów, ale niebawem dzięki nim nie będziemy musieli iść do sklepu, aby sprawić sobie naczynia, zabawki, przybory szkolne czy części do starego opla. Aż strach pomyśleć, co to oznacza dla fabryk i hipermarketów!
Z pomocą technologii 3D można wydrukować dosłownie wszystko. W 2012 r. HaveBlue, użytkownik forum miłośników militariów, korzystając z planów amerykańskiego automatu AR-15, sprawił sobie sprawny karabin maszynowy. A z drugiej strony specjaliści z Politechniki Warszawskiej już od kilku lat na podstawie zdjęć wykonanych tomografem komputerowym tworzą implanty fragmentów kości i kręgosłupa.
Kiedy drukarki 3D trafią pod strzechy? Barierą...

5961

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]