Reklama

Dzień Pizzy

Dzień Pizzy

12.02.2018
Czyta się kilka minut
Mało co uświadamia linearny upływ naszego polskiego czasu, jak przemiany tego, co spożywamy pod nazwą „pizza”.
O

Osiem procent. O tyle wzrasta liczba przypadków udaru w pierwszym tygodniu po zmianie czasu – twierdzą badacze z uniwersytetu w Turku, a zacytowali je ostatnio fińscy politycy, artykułując w Brukseli swój postulat, żeby skończyć z przestawianiem zegarków. Tak już się z tym oswoiliśmy przez parędziesiąt lat, że stało się to dla nas zwyczajem: przezroczystym, niezauważalnym – z wyjątkiem domostw, gdzie kwilą wybudzone nie w porę dzieci, bo te ciągle zachowują się jak piąta kolumna natury w jej walce z kulturą.

Czas letni to jeden z najbardziej dosadnych pomników XX wieku. Epoki technologicznej pychy, prymatu rozumu kalkulującego (megawaty, dolary, numery na liście obozowej...), ambicji pokonywania barier przyrody i materii. W samym słowie „bariera” tkwi groza egzystencjalnego nieporozumienia. Jakbyśmy nie zauważali, że świat powierzony naszej trosce – z własnym ciałem na...

5908

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]