Reklama

Dzieci z Hula

Dzieci z Hula

28.05.2012
Czyta się kilka minut
To jeden z najkrwawszych jednorazowych ataków, jakich syryjska armia rządowa dokonała w minionych 15 miesiącach – od chwili, gdy w marcu 2011 r. w kraju zaczęły się protesty przeciw dyktaturze Baszira al-Asada.
P

Przymiotnik „jednorazowych” jest konieczny, gdyż na tle dotychczasowej liczby ofiar – od początku protestów miało zginąć 11 tys. ludzi – statystyka z Hula może wydać się niewielka. Obserwatorzy ONZ doliczyli się tam 116 zabitych, w tym 49 dzieci; większość zginęła od ognia artylerii i czołgów, ale część ofiar zabito z bliska, strzałem w głowę.

Masakra w Hula może nie zwróciłaby uwagi tak zwanej wspólnoty międzynarodowej – zdążyła ona przywyknąć do tego, co dzieje się w Syrii, podobnie jak do swej bezradności – gdyby nie jedna okoliczność. Dzięki temu, że obserwatorzy ONZ znaleźli się w Hula zaraz po masakrze, mogli zrekonstruować przebieg wydarzeń i poinformować Radę Bezpieczeństwa, która natychmiast i jednogłośnie potępiła Asada. Nawet Rosja, sojusznik Damaszku, nie mogła nie poprzeć ONZ. Inna sprawa, że wystąpienie Rady ma rangę oświadczenia prasowego i nie pociąga za sobą...

1711

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]