Reklama

Dyskretna obecność, wielki wkład

Dyskretna obecność, wielki wkład

02.01.2007
Czyta się kilka minut
Mawiał Krzysztof Kieślowski, że człowiek po czterdziestce odpowiada za swoją twarz. Wszyscy, którzy znali siostrę Emilię, pamiętają jej twarz: wymykające się spod czarnego welonu siwe włosy, uważne spojrzenie, budzącą respekt surowość rysów i uśmiech, który człowieka zniewalał.
J

Jej obecność w Watykanie Jana Pawła II była tak dyskretna, że w biografiach Papieża i innych opracowaniach pontyfikatu niemal jej nie ma. U George'a Weigla występuje głównie jako świadek wspominający krakowskie lata kard. Wojtyły, w innych opracowaniach - jako sekretarz Fundacji Jana Pawła II, podpisany na jej dokumentach. Urodziła się we Lwowie w 1924 r. Ojciec - Ludwik Ehrlich, był w latach 20. sędzią Trybunału w Hadze i profesorem prawa międzynarodowego we Lwowie, a od roku 1945 do śmierci w roku 1968 - na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie okupacji kierował jedną z komórek Biura Informacji i Propagandy; aresztowany przez Niemców, którzy sądzili, że jest delegatem Rządu Londyńskiego, po kilku dniach został odbity przez AK. Matka - Franciszka Thornton-Lawton - prawdopodobnie rozmawiała z córką po angielsku, s. Emilia była bowiem doskonale dwujęzyczna.

...

4287

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]