Listy Herberta, listy Turowicza
Listy Herberta, listy Turowicza

Do Czaykowskich pisał listy głównie żartobliwe, to Herbert ludyczny. Elzenberg był jego profesorem, mistrzem, wzorcem intelektualnym i wzorcem postaw życiowych. Listy do Misiołkowej przeradzały się w dziennik, w którym wprost i spontanicznie notował swoje reakcje na bieżące wydarzenia. Pisząc do Zawieyskiego wpierw był Herbert w skórze adepta literackiego i wielbiciela, potem inaczej się stylizował, odczuwając - co da się odczytać - pewną przewagę nad adresatem.
Konwencja, historia i człowiek
W korespondencji z Turowiczem na początku role wydawały się w naturalny sposób ustalone. Turowicz redagował ważne czasopismo, a Herbert był młodym autorem, potem bliskim współpracownikiem. Autor stawał się coraz cenniejszy i coraz słynniejszy, ale relacja autor-redaktor trwała i zawsze można było się do niej odwołać. Występuje także w tej...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]