Reklama

Listy Herberta, listy Turowicza

Listy Herberta, listy Turowicza

05.06.2005
Czyta się kilka minut
Korespondencja Jerzego Turowicza ze Zbigniewem Herbertem to 202 teksty, w tym dużo kartek z króciutkimi życzeniami świątecznymi czy imieninowymi. Dłuższych listów jest stosunkowo niewiele. Zbiór różni się od wcześniej wydanych tomów korespondencji Herberta: do przyjaciół z Londynu Zbigniewa i Magdaleny Czaykowskich, do Haliny Misiołek, Henryka Elzenberga, Jerzego Zawieyskiego.
Rysunek Zbigniewa Herberta w liście do Jerzego Turowicza wysłanym z Paryża jesienią 1959
D

Do Czaykowskich pisał listy głównie żartobliwe, to Herbert ludyczny. Elzenberg był jego profesorem, mistrzem, wzorcem intelektualnym i wzorcem postaw życiowych. Listy do Misiołkowej przeradzały się w dziennik, w którym wprost i spontanicznie notował swoje reakcje na bieżące wydarzenia. Pisząc do Zawieyskiego wpierw był Herbert w skórze adepta literackiego i wielbiciela, potem inaczej się stylizował, odczuwając - co da się odczytać - pewną przewagę nad adresatem.

Konwencja, historia i człowiek

W korespondencji z Turowiczem na początku role wydawały się w naturalny sposób ustalone. Turowicz redagował ważne czasopismo, a Herbert był młodym autorem, potem bliskim współpracownikiem. Autor stawał się coraz cenniejszy i coraz słynniejszy, ale relacja autor-redaktor trwała i zawsze można było się do niej odwołać. Występuje także w tej...

15338

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]