Reklama

Dymisja biskupa kryjącego pedofila

Dymisja biskupa kryjącego pedofila

23.04.2015
Czyta się kilka minut
Papież serio traktuje zasadę „zero tolerancji”: hierarcha z USA stracił funkcję. W Polsce biskup nie musi zawiadamiać o takich przypadkach policji. Ale to nie uzasadnia milczenia.
Bp Robert Finn
Bp Robert Finn / fot. AP / FOTOLINK
W

Watykan 21 kwietnia poinformował, że bp Robert Finn oskarżony o zaniechanie doniesienia o przestępstwie pedofilskim, podał się do dymisji, korzystając z zapisów prawa kanonicznego umożliwiających hierarchom wcześniejszą rezygnację ze stanowiska z powodu choroby lub poważnych powodów uniemożliwiających pełnienie urzędu. Biskup Robert Finn, członek Opus Dei, kierował diecezją Kansas City-St. Joseph w stanie Missouri. Minęło sześć miesięcy, zanim poinformował policję o sprawie ks. Shawna Ratigana, w którego komputerze znaleziono wiele zdjęć o charakterze pedofilskim, które przedstawiały młode kobiety, a zostały wykonane w kościele i jego okolicy.

To wydarzenie potwierdza, że Kościół przyjął strategię „zero tolerancji” dla duchownych, sprawców przestępstw o charakterze pedofilskim.

W Kościele toczy się dyskusja, czy biskup powinien donosić na duchownych z własnej diecezji,...

2963

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Powinien też odejść ks. abp. Henryk Hoser, który ukrywał księdza - pedofila. Poza tym nigdy nie poczuwał się do winy.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]