Reklama

Dwuznaczna uroda ulicznej demokracji

Dwuznaczna uroda ulicznej demokracji

29.11.2011
Czyta się kilka minut
Marek Safjan: Gdyby pojawienie się agresywnej grupy demonstrantów było wystarczającym powodem do rozpędzenia manifestacji, pojawiłaby się groźba, że każde zgromadzenie może zostać sparaliżowane przez grupę prowokatorów czy nawet ubranych po cywilnemu policjantów. Andrzej Zoll: Prokuratura i sądy są wyjątkowo wstrzemięźliwe, jeśli chodzi o piętnowanie "brunatnych" zachowań. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy wprowadzać stan wyjątkowy. Wystarczy większa stanowczość. Rozmawiał Michał Olszewski
M

Michał Olszewski: Sąd pierwszej instancji zalegalizował zgłoszony przez Narodowe Odrodzenie znak "zakaz pedałowania". Jakie odczucia budzi w Panach ta decyzja?

Andrzej Zoll: Jestem zdecydowanie zaskoczony. Mamy do czynienia ze znakiem graficznym, który jest obsceniczny, w związku z tym uznanie, że jest to chroniony znak jakiejś organizacji, narusza kompetencje sądu. Dla mnie samo demonstrowanie tego znaku jest wykroczeniem, chociażby dlatego, że nie można prezentować symboli obscenicznych i wulgarnych.

Rzadko wypowiadam się w sprawie orzeczeń I instancji, jeśli nie są jeszcze prawomocne, wychodząc z założenia, że sąd II instancji powinien mieć absolutną swobodę oceny materiału, ale tu jako obywatel oczekuję, że orzeczenie zostanie zaskarżone.

Marek Safjan: W ogromnej większości krajów, a na pewno w UE, symbol...

18791

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]