Reklama

Dwie religie

Dwie religie

07.07.2009
Czyta się kilka minut
We Włoszech wybuchł kolejny spór między państwem a Kościołem. Tym razem rzecz dotyczy projektu ustawy antyimigracyjnej promowanej przez aktualny rząd, niegdyś ulubieńca niektórych kręgów kościelnych. Wyczytałem, że projekt zachęca do tworzenia swoistej "milicji obywatelskiej", zakłada obowiązek donosicielstwa czy surowe kontrole dokumentów imigrantów. Kto choć raz był w Rzymie lub Mediolanie, wie, że sprawa imigrantów jest rzeczywiście poważną bolączką ojczyzny Petrarki. Ale głos biskupów nawołujących do zdrowego rozsądku i szacunku dla Innego spotkał się z krytyką polityków. "Niech specjalnością Watykanu pozostanie liturgia!" - zagrzmiał włoski minister spraw wewnętrznych.
T

Te wydarzenia przyszły mi na myśl podczas lektury historii proroka Amosa. Przedstawiciel establishmentu, kapłan Amazjasz, gdy usłyszał słowa krytyki pod adresem króla, wskazał Amosowi właściwe mu miejsce w zakrystii. Amazjasz wierzył w polityczną poprawność proroków, nie zauważając kryzysu wiary. Tymczasem Amos stwierdza, że nie jest prorokiem, to znaczy: nie jest zawodowym prorokiem opłacanym przez państwo. "Jestem człowiekiem, który nacina sykomory" - co miało sugerować zarówno prostotę życia, jak i dobrze płatną pracę, jaką porzucił dla spraw Bożych. To proste zdanie sugeruje też ważne wyznanie proroka. Amos mówi, że jego zadaniem jest głosić słowo Boże, a nie zadowalać się uczesanym przesłaniem królewskich kapelanów i rzeczników rządu.

Podobne przekonania towarzyszyć musiały Jezusowi, gdy posyłał na misję swoich uczniów. "Jeśli w jakimś miejscu was nie...

2509

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]