Reklama

Dwaj poeci na wygnaniu

Dwaj poeci na wygnaniu

22.05.2017
Czyta się kilka minut
Spośród „wielkiej piątki” Skamandrytów wojnę w kraju przetrwał jedynie Iwaszkiewicz. Słonimski, Tuwim i Wierzyński przedostali się przez Rumunię, Jugosławię i Włochy do Francji; Lechoń był już w Paryżu jako radca ambasady RP.
P

Po 1945 r. Tuwim i Słonimski wrócili do Polski – Lechoń i Wierzyński pozostali na emigracji w Stanach Zjednoczonych, dokąd dotarli po upadku Francji. Dawnych przyjaciół rozdzielały teraz nie tylko granice i ocean, ale też stosunek do nowej komunistycznej władzy w kraju – Tuwim aprobował ją niemal bez zastrzeżeń, o wiele powściągliwszy Słonimski też jednak złożył jej daninę w postaci kilku tekstów, Lechoń i Wierzyński pozostali nieprzejednani. Tym większa była w nich teraz potrzeba kontaktu i wzajemnego wsparcia, dodawania sobie otuchy w chorobie (Wierzyński cierpiał na kamicę nerkową), wymiany wiadomości i plotek dotyczących zarówno środowiska emigracyjnego, jak i znajomych w kraju. Obaj mieszkali na wschodnim wybrzeżu i co jakiś czas się widywali, to jednak nie wystarczało. Jak piszą edytorzy, apogeum korespondencji przyjaciół przypada na rok 1950, kiedy Lechoń starał się o...

2850

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]