Reklama

Dwa miliony wiernych nie odeszło z Kościoła. Raczej wyemigrowało

Dwa miliony wiernych nie odeszło z Kościoła. Raczej wyemigrowało

14.07.2014
Czyta się kilka minut
Informacja, że Kościół w Polsce w ostatniej dekadzie stracił dwa miliony wiernych, brzmi dramatycznie i wymaga komentarza.
W

Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie związane z badaniem ISKK, które wpływają na obraz polskiego katolicyzmu. Po pierwsze, te dwa miliony nie odeszły z Kościoła, lecz przestały regularnie praktykować. Jak wynika m.in. z sondaży CBOS, liczba osób deklarujących się jako niepraktykujące w ostatnich latach wzrosła tylko nieznacznie.
Po drugie, w minionym dziesięcioleciu blisko dwa miliony Polaków wyemigrowało. I choć osoby te z reguły widnieją w dokumentach parafialnych, do kościoła w swojej parafii nie chodzą. Natomiast liczba katolików podawana przez ISKK i brana pod uwagę w badaniu pozostaje na dość niezmiennym poziomie od lat.
Rozpoczynające się w latach 2006-08 zmiany polskiej religijności, widoczne nie tylko w obszarze praktyk, wyraźnie przyspieszają w kierunku jej osłabienia. Mogą mieć na to wpływ m.in. śmierć Jana Pawła II, przystąpienie do UE, a także nakazowo-...

2015

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]