Reklama

Kościół przyszłości będzie wielobarwny

Kościół przyszłości będzie wielobarwny

23.04.2012
Czyta się kilka minut
Ks. prof. Janusz Mariański, socjolog religii: Im bardziej Kościół będzie zróżnicowany, otwarty i gościnny, tym większa szansa, że ludzie nie będą od niego odchodzić.
Ks. prof. Janusz Mariański fot. Adam Walanus
A

ARTUR SPORNIAK: Według najnowszego sondażu CBOS Kościół katolicki ma się całkiem dobrze: aż 93 proc. Polaków uważa się za katolików. Czy to znaczy, że Polska się nie sekularyzuje? KS. JANUSZ MARIAŃSKI: Na początku transformacji ustrojowej wielu socjologów prognozowało, że w Polsce szybko nastąpią te same procesy przemian, co na Zachodzie. Wychodzono z przekonania, że sekularyzm jest dobrym towarem eksportowym, który przyjmie się w Polsce. Inni – ze mną włącznie – mówili o specyficznej ścieżce rozwojowej Polski. We wczesnych latach 90. mówiło się np., że na początku XXI w. kościoły polskie będą tak puste jak francuskie. Większość z tych prognoz się nie sprawdziła. Nasz katolicyzm, oskarżany o tradycjonalizm, parafializm, niepogłębienie intelektualne, przez dwie dekady dzielnie się trzymał. Na pewno ważną rolę w stabilizacji religijności odgrywał Jan Paweł II. ...

17562

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]