Ładowanie...
Duch pomocniczości
Sędziwy wiek nie odebrał mu jasności umysłu i krytycyzmu spojrzenia. W ostatnich latach z energią, której młodsi mogliby mu pozazdrościć, starał się rysować wizję Kościoła przyszłości, na miarę trzeciego tysiąclecia.
Kard. König należał do najwybitniejszych architektów Vaticanum II, który wiele spraw rozpoczął, ale nie zakończył. Jedną z nich była kolegialność biskupów. Zwykłym katolikom jawi się ona jako coś tajemniczego i abstrakcyjnego, a tak naprawdę dotyczy właściwie wszystkich praktycznych przejawów życia Kościoła. Mówiąc ogólnie, chodzi o wspólną odpowiedzialność wszystkich biskupów, w jedności i na czele z papieżem, za losy Kościoła - wspólne kierowanie Kościołem przez biskupów, cum et sub Petro, z i pod następcą Piotra.
Przed Soborem kolegialność nie była w cenie. Kościołem kierował sam papież, co w praktyce zwykle oznaczało Kurię...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]