Reklama

Droga została otwarta

Droga została otwarta

26.10.2015
Czyta się kilka minut
Synod pokazał, że Ewangelia to nie kamień do rzucania w grzeszników, ale dobra nowina – tak podsumował najważniejsze wydarzenie kościelne ostatnich lat papież Franciszek.
Papież przybywa na sesję poranną ostatniego dnia Synodu, Watykan, 24 października 2015 r. Fot. Andreas Solaro / AFP / EAST NEWS
W

W niedzielę Synod Biskupów o rodzinie zakończył obrady. Biskupi przyjęli dokument końcowy – wszystkie jego punkty otrzymały poparcie wymaganej większości dwóch trzecich głosów, choć w przypadku najbardziej kontrowersyjnych, dotyczących kwestii rozwodników żyjących w nowych związkach, większość ta była minimalna.

Niemal natychmiast po publikacji dokumentu posypało się mnóstwo sprzecznych komentarzy. Jedni podkreślają, że nic w doktrynie i dyscyplinie Kościoła nie zostało zmienione, inni cieszą się lub – przeciwnie – podnoszą larum, że Synod dopuścił rozwodników do komunii.

Dokument jest bardzo obszerny: liczy niemal sto stron. Całość została opublikowana w wersji włoskiej. Jak podkreślają jego autorzy – został on przeznaczony w pierwszym rzędzie dla papieża – to od jego decyzji zależy, co z niego (i w jakiej formie) nabierze mocy obowiązującej. Dokonując więc wstępnej...

10826

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Ich argumentacja jest nie do utrzymania.

trzymać, jeśli od tego ma zależeć dalsze bycie...

Widzę ten synod zakończył się jakimś salomonowym wyrokiem. Konserwatyści są zadowoleni bo 'nic się nie zmieni', awangarda postępu mówią 'drzwi otwarte'. A tymczasem w Niemczech mnóstwo ludzi się nie spowiada, chodzi do komunii i jest zadowolona :-)

albo inaczej, nie spowiadają się, lecz robią rachunek sumienia na własny rachunek. Nie potrzebują rozgrzeszenia kogoś, kto im powie; odtąd nie masz grzechu. Wiedzą o swojej grzeszności, a także o tym, że w Nim mają odpuszczenie trwając w komunii

Nie wiemy, niestety, czy "mają w Nim odpuszczenie". To sa jedynie pobozne zyczenia i fantastyczne urojenia. Odpuszczenie maja ludzie pokornego serca, ktorego próżno dopatrzyc sie u tych, co wiedza lepiej i "nie potrzebuja rozgrzeszenia kogos, kto im powie: odtad nie masz grzechu".

Gdyby jeszcze mógł Pan/Pani zdradzic, po co ci ludzie chodza w ogole do Komunii, ktora w tej sytuacji nie moze byc wazna. Chyba ze wierza w zbawcza moc oplatka zrobionego z maki i wody:)))

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]