Reklama

Synod o Rodzinie 2015

Synod o Rodzinie 2015

W związku z trwającym Synodem jedni pytają z nadzieją, inni z niepokojem: czy stoimy u progu największej od Soboru Watykańskiego II rewolucji w katolicyzmie?

Papież Franciszek podczas otwarcia Synodu biskupów o rodzinie
Papież Franciszek podczas otwarcia Synodu biskupów o rodzinie, 4 października 2015 r. / fot. AP/Fotolink

Od 4 do 25 października trwa w Rzymie XIV zwyczajne zgromadzenie Synodu Biskupów poświęcone rodzinie. Choć synody biskupów odbywają się regularnie od kilkudziesięciu lat, dawno żaden z nich nie cieszył się takim zainteresowaniem, dawno na żaden nie czekano z takim napięciem. Stawiamy tezę, że rewolucja już się zaczęła i – niezależnie od tego, jakie konkretnie ustalenia zostaną podjęte na Synodzie – w Kościele nie będzie już jak dawniej.

Na naszej stronie będziemy publikować informacje o tematach podejmowanych przez ojców synodalnych i ewentualnych skutach ich dyskusji.

08.04.2016
W piątkowe południe została zaprezentowana długo oczekiwana posynodalna adhortacja o rodzinie. Pisze o niej Piotr Sikora.
Papież Franciszek
03.04.2016
Do biskupów trafił już tekst najnowszej adhortacji Franciszka „Amoris Laetitia”. A wraz z nim list, który wprowadza w treść papieskiego dokumentu.
Papież Franciszek podczas audiencji generalnej na placu Świętego Piotra w Rzymie, 24.02.2016 r. / Fot.  Silvia Loré / ITALYPHOTOPRESS / REPORTER / EASTNEWS
20.03.2016
19 marca, święto św. Józefa – taką datę będzie mieć adhortacja poświęcona rodzinie.
10.01.2016
Niedawny list Episkopatu na uroczystość Świętej Rodziny miał wyraźny cel: uświadomić, że po Synodzie Biskupów poświęconym misji i powołaniu rodziny w Kościele i świecie współczesnym nic się...
15.11.2015
Pełnię władzy przejęła partia chętnie się odwołująca do tradycji katolickiej. Wcześniej Synod na temat rodziny zaapelował o odnowę Kościoła. Jakie wyzwania niesie ta sytuacja?
02.11.2015
Ostre dyskusje biskupów zainteresowały cały świat. Pierwszy raz tak szerokie kręgi katolików zaproszono do współmyślenia o problemach Kościoła. Czy tę energię uda się wykorzystać?
27.10.2015
Do kwestii budzących najwięcej dyskusji podczas Synodu należały problemy z duszpasterstwem osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach cywilnych. Przeczytaj tłumaczenie wybranych...
26.10.2015
Synod pokazał, że Ewangelia to nie kamień do rzucania w grzeszników, ale dobra nowina – tak podsumował najważniejsze wydarzenie kościelne ostatnich lat papież Franciszek.
26.10.2015
Ten Synod Biskupów zapisze się w annałach kościelnych jako Synod ostrych kontrowersji.
26.10.2015
Nigdy wcześniej wśród biskupów nie było takiej swobody wyrażania poglądów i dyskusji nad kościelnym dokumentem.

Strony