Reklama

Ładowanie...

Droga do wiecznej energii

01.07.2008
Czyta się kilka minut
We Francji rozpoczyna się wielki eksperyment: naukowcy chcą zbudować reaktor o wydajności kilkukrotnie większej niż typowa elektrownia atomowa. Nie wiadomo tylko, czy będzie działał.
Przekrój przez centralne urządzenie ITER
C

Czysta, tania energia dla każdego w dowolnych ilościach przy niewyczerpywalnych źródłach paliwa. Brzmi to jak kiepskie science fiction, ale w rzeczywistości nie jest niemożliwe. Kilkadziesiąt rozwiniętych technologicznie krajów świata postanowiło zainwestować łącznie ok. 10 miliardów euro, by stworzyć urządzenie, które - teoretycznie - może raz na zawsze rozwiązać wszystkie problemy energetyczne świata.

ITER ( po łacinie "droga") to nazwa całego projektu, który ma zbadać możliwości produkcji energii pochodzącej z fuzji jądrowej. W tym celu eksperci z Unii Europejskiej, Chin, Indii, Japonii, Korei Południowej, Rosji i USA postanowili skonstruować eksperymentalny reaktor termojądrowy, który stanie w miejscowości Cadarache na południu Francji. Reaktor ma imitować reakcje chemiczne zachodzące na słońcu; zainicjowanie i podtrzymanie takich reakcji z jednoczesną...

7824

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]