Reklama

Słońce w obwarzanku

Słońce w obwarzanku

11.01.2016
Czyta się kilka minut
W niemieckim Instytucie Maksa Plancka uruchomiono technologię, która może na zawsze rozwiązać problemy energetyczne ludzkości.
Fot. Stefan Sauer / DPA / PAP
F

Fuzja termojądrowa od przeszło pół wieku rozpala nadzieje na tanią energię, którą można czerpać prosto z... wody. Reakcja ta zachodzi w gwiazdach, a polega na połączeniu dwóch (lub więcej) jąder atomowych w jedno cięższe. Gdy łączą się jądra lżejsze niż żelazo (o liczbie masowej 56, co oznacza, że atom żelaza ma 56 nukleonów), reakcja generuje energię unoszoną w postaci promieniowania elektromagnetycznego i różnych cząstek elementarnych. Zaś połączenie jąder cięższych od żelaza pochłania energię. Z rozszczepieniem jąder atomowych jest dokładnie na odwrót – cięższe od żelaza generują w czasie rozpadu energię, a lżejsze pochłaniają.

W wojskowości umiemy już wykorzystywać obydwie reakcje. Budujemy bomby wodorowe, oparte na zjawisku fuzji, oraz bomby z uranu i plutonu, których niszcząca siła bierze się z rozszczepienia jąder atomowych. Do produkcji energii w mniej wybuchowy sposób...

9398

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]