Reklama

Ładowanie...

Słońce w obwarzanku

11.01.2016
Czyta się kilka minut
W niemieckim Instytucie Maksa Plancka uruchomiono technologię, która może na zawsze rozwiązać problemy energetyczne ludzkości.
Fot. Stefan Sauer / DPA / PAP
F

Fuzja termojądrowa od przeszło pół wieku rozpala nadzieje na tanią energię, którą można czerpać prosto z... wody. Reakcja ta zachodzi w gwiazdach, a polega na połączeniu dwóch (lub więcej) jąder atomowych w jedno cięższe. Gdy łączą się jądra lżejsze niż żelazo (o liczbie masowej 56, co oznacza, że atom żelaza ma 56 nukleonów), reakcja generuje energię unoszoną w postaci promieniowania elektromagnetycznego i różnych cząstek elementarnych. Zaś połączenie jąder cięższych od żelaza pochłania energię. Z rozszczepieniem jąder atomowych jest dokładnie na odwrót – cięższe od żelaza generują w czasie rozpadu energię, a lżejsze pochłaniają.

W wojskowości umiemy już wykorzystywać obydwie reakcje. Budujemy bomby wodorowe, oparte na zjawisku fuzji, oraz bomby z uranu i plutonu, których niszcząca siła bierze się z rozszczepienia jąder atomowych. Do produkcji energii w mniej wybuchowy sposób...

9398

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]