Reklama

Dreszcz po kręgosłupie

Dreszcz po kręgosłupie

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Barbara Toruńczyk (redaktor naczelna "Zeszytów Literackich"): Stawiam na siłę słowa, czyli na autora; na tych, którzy mają odwagę szukać na własną rękę. Pisarzowi z prawdziwego zdarzenia nie są potrzebne rady redaktora.
A

Andrzej Franaszek: Okazja jest jubileuszowa, więc zacznijmy od historii. Stan wojenny zastał Cię w USA...

Barbara Toruńczyk: Właśnie zaczęłam studia doktoranckie na Yale. W grudniu 1981 r. wpadłam oczywiście w bardzo nerwowy nastrój, w pierwszym odruchu postanowiłam wrócić, zapowiedziałam to dziekanowi, który jednak radził, by nie ryzykować. Podobnie Brodski, który uważał, że rodzimy się do bycia wolnym, a prawdziwa wolność jest tylko w Stanach, wszędzie indziej przeważa presja zbiorowości.

Paryż i kukurydza

"Toruńczyk chciała wracać do Polski i koniecznie trafić do więzienia... z Brodskim musieliśmy ją przekonywać, że tego robić nie trzeba, natomiast trzeba pojechać do Paryża i założyć czasopismo literackie" - wspominał Tomas Venclova.

Tak mniej więcej było....

20475

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]