Reklama

Dramat czasu

Dramat czasu

24.04.2005
Czyta się kilka minut
Tuż po ceremoniach pogrzebowych Jana Pawła II na łamach światowych gazet rozpoczęła się litania palących potrzeb chrześcijaństwa, wyzwań, zadań, porad, sugestii, ostrzeżeń, oczekiwań, nadziei, próśb, apeli, a nawet żądań - wszystko pod adresem nowego, nieznanego na razie z imienia biskupa Rzymu.
Kaplica Sykstyńska na dzień przed konklawe
J

Jedni piszą o konieczności zmierzenia się z sekularyzacją, inni wskazują na obawy związane z globalizacją i pogłębianiem się przepaści między sytą Północą i biednym Południem. Jedni chcą ratować chrześcijańską Europę, inni woleliby koncentrować wysiłki na krajach latynoamerykańskich, gdzie mieszka 44 proc. wiernych. Jedni chcą dalszych kroków w dialogu z innymi religiami, inni unikaliby wspólnych modlitw i chcieliby skupić się przede wszystkim na pielęgnowaniu tożsamości katolickich wspólnot. Jedni forsują decentralizację oraz poszerzenie autonomii episkopatów i biskupów diecezjalnych, inni przypominają, że Kościół nie może stać się instytucją na wskroś demokratyczną. Jedni domagają się ekumenicznego przyspieszenia aż po interkomunię, inni - umiaru i ostrożności. Jedni chcą zwoływać nowy sobór, inni twierdzą, że wciąż nie zrealizowano dziedzictwa Vaticanum II. Prasa...

7028

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]