Reklama

Drakula bez tajemnic

Drakula bez tajemnic

14.01.2022
Czyta się kilka minut
Kim był, a kim nie był Drakula – owiana mroczną legendą postać historyczna i jedna z największych ikon kultury popularnej? Jak się naprawdę zapisał w pamięci potomnych – i kto uczynił go wampirem? Czy słynny hospodar wołoski padł ofiarą ówczesnych fake newsów i hejtu? I co dziś mówi o nas fakt, że chcemy się bać wampirów? Z autorką powieści kryminalnych i kulturoznawczynią Małgorzatą Fugiel-Kuźmińską oraz dziennikarzem i historykiem Maciejem Müllerem rozmawia Michał Kuźmiński.
Isabelle Adjani i Klaus Kinski w filmie Wernera Herzoga „Nosferatu: Phantom der Nacht” (1979) / EAST NEWS

Posłuchaj

K

Kiedy do Rumunii dotarły twory popkulturowe na podstawie książki Brama Stokera, Rumuni byli zażenowani tym, co zrobiono z ich średniowiecznego władcy, rycerza walczącego z Turkami o wolność – opowiada Maciej Müller, autor tekstu o prawdziwym Drakuli w noworocznym numerze „Tygodnika Powszechnego”. – To tak, jakby ktoś napisał powieść, w której Tadeusz Kościuszko wstaje z grobu i poluje na ludzi w XIX-wiecznej Warszawie.

„Tak, jak w wiktoriańskich powieściach wampir zafunkcjonował jako potwór, z którym się walczy, tak szybko zaczął ewoluować. Z wielkiej pijawki staje się bohaterem tragicznym, wyszlachetnia się, aż dochodzimy do współczesnych wampirów, które nawet nie muszą się żywić krwią – komentuje autorka powieści kryminalnych i antropolożka kulturowa Małgorzata Fugiel-Kuźmińska. – Mamy wampira-wegetarianina, mamy wampiry w high school, mamy wampiry żywiące się krwią produkowaną syntetycznie…

Wykorzystano dźwiękowy cytat z filmu Francisa Forda Coppoli „Dracula”.

Czytaj także:

Zagadka Włada Drakuli: To na jego przykładzie – albo raczej: na jego mrocznej legendzie – władca odległej Moskwy uczył się, jak być surowym monarchą.

pobierz RSS Słuchaj w iTunes Słuchaj w Google Podcasts Słuchaj w Spotify Lecton

PODKAST POWSZECHNY

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy z naszymi dziennikarzami, autorami i gośćmi. Tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie.

O najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawia Michał Kuźmiński. Co miesiąc także audycje w autorskich cyklach: Punkt zwrotny oraz Własny pokój: Katarzyna Kubisiowska i jej goście | #DOM, czyli rozmowy Krzysztofa Storego o małej ojczyźnie | Sztuka powszechnie nieznana: Magdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet 

ZOSTAŃ PATRONEM PODKASTU POWSZECHNEGO NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Wszystkie odcinki »

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Współpraca: Audioteka.pl

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter