Reklama

Duchy epoki

Duchy epoki

09.12.2019
Czyta się kilka minut
P

Przełom wieków, belle époque, II Rzeczpospolita: duchy, tajemnice zza grobu, morderstwa z zazdrości, zaginione klejnoty, ektoplazma, magnetyzm i mesmeryzm. Z dzisiejszej perspektywy czasy „jasnowidzów i detektywów” – raczkującej kryminologii, daktyloskopii i medycyny sądowej, ale też wirujących stolików i wszechpotężnych mediów, czasy oszustów i ideowców, szarlatanów i geniuszy – jawią się jako fascynujące w swej egzotyce, pełne zadziwiającej naiwności i perfidnego wyrachowania. Wybuchowy koktajl nauki i pseudonauki, którym był spirytyzm, wzbudza dziś uśmiech, ale gdy przyjrzeć mu się bliżej, to jego składniki wydają się dobrze znajome: niezgoda na tajemnicę, odwieczna potrzeba zajrzenia na „drugą stronę”, wiara, nadzieja i ignorancja. Książka Haskiej i Stachowicza to fascynująca podróż w czasy triumfów hipnozy, jasnowidztwa i prasy brukowej. Można się z niej wiele dowiedzieć i nie sposób się przy niej nudzić. ©

Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz JASNOWIDZE I DETEKTYWI, Post Factum, Warszawa 2019

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]