Reklama

Dokument, literatura

Dokument, literatura

15.04.2008
Czyta się kilka minut
Joanna Wiszniewicz: ŻYCIE PRZECIĘTE. OPOWIEŚCI POKOLENIA MARCA - blisko osiemset stron dosyć drobnego druku, a to tylko wybór z materiału o wiele obszerniejszego, dwadzieścia siedem z dziewięćdziesięciu relacji nagranych przez autorkę w połowie lat 90.
S

Spisane, przeredagowane, autoryzowane składają się na panoramę losów pierwszego powojennego pokolenia polskich Żydów (czy też ludzi wywodzących się z rodzin o żydowskich korzeniach). Panorama jest niezwykle bogata, doświadczenia biograficzne poszczególnych bohaterów - bardzo zróżnicowane i tylko jeden punkt okazuje się w nich wspólny: trauma Marca ’68.

Ta niezmiernie gruba książka ma dwa zasadnicze walory. Pierwszy to oczywiście walor poznawczy, o czym za chwilę. Jest jednak i walor drugi: dzięki pracy, jaką autorka włożyła w redakcję i kompozycję całości, "Życie przecięte" czyta się jak mozaikową powieść, w której splatają się monologi wielu postaci, a każda z nich mówi własnym, niepowtarzalnym głosem. Socjologiczny i historyczny dokument staje się równocześnie dobrą literaturą.

"Doświadczenie tego pokolenia wciąż jest w Polsce mało znane -...

4132

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]