Reklama

Do zobaczenia w niebie

Do zobaczenia w niebie

22.08.2007
Czyta się kilka minut
Pięć portretów, na każdym chłopięca twarz. Przed każdym płonie znicz. "Błogosławieni młodzieńcy, proszę o wstawiennictwo, bym mogła poznać przyjaciela, którego pokocham prawdziwą miłością - napisała Weronika w wyłożonej obok księdze. W czasie nabożeństwa ksiądz przeczyta jej prośbę na głos.
P

Portrety znajdują się w kościele Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Poznaniu, w bocznym ołtarzu, u stóp figury św. Jana Bosko. Raz w miesiącu, dwudziestego czwartego, kapłan czyta w czasie nabożeństwa zapisane w księdze intencje.

"Poznańska Piątka": Czesław Jóźwiak, Edward Kaźmierski, Franciszek Kęsy, Edward Klinik i Jarogniew Wojciechowski. Przedwojenni wychowankowie oratorium księży salezjanów. Za udział w konspiracji przeciw III Rzeszy skazani na śmierć i zgilotynowani. Wyroki wykonano 24 sierpnia 1942 r. na dziedzińcu więzienia w Dreźnie. W chwili śmierci najstarszy miał 23 lata, najmłodszy nie skończył 20. Osiem lat temu Jan Paweł II beatyfikował ich w Warszawie, w gronie 108 Męczenników II Wojny Światowej.

Ks. Andrzej Godyń, salezjanin, autor biografii "Poznańskiej Piątki": - Najbardziej niezwykłe jest w nich to, że byli tacy zwykli...

12314

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]