Reklama

Ładowanie...

Do zobaczenia w niebie

22.08.2007
Czyta się kilka minut
Pięć portretów, na każdym chłopięca twarz. Przed każdym płonie znicz. "Błogosławieni młodzieńcy, proszę o wstawiennictwo, bym mogła poznać przyjaciela, którego pokocham prawdziwą miłością - napisała Weronika w wyłożonej obok księdze. W czasie nabożeństwa ksiądz przeczyta jej prośbę na głos.
P

Portrety znajdują się w kościele Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Poznaniu, w bocznym ołtarzu, u stóp figury św. Jana Bosko. Raz w miesiącu, dwudziestego czwartego, kapłan czyta w czasie nabożeństwa zapisane w księdze intencje.

"Poznańska Piątka": Czesław Jóźwiak, Edward Kaźmierski, Franciszek Kęsy, Edward Klinik i Jarogniew Wojciechowski. Przedwojenni wychowankowie oratorium księży salezjanów. Za udział w konspiracji przeciw III Rzeszy skazani na śmierć i zgilotynowani. Wyroki wykonano 24 sierpnia 1942 r. na dziedzińcu więzienia w Dreźnie. W chwili śmierci najstarszy miał 23 lata, najmłodszy nie skończył 20. Osiem lat temu Jan Paweł II beatyfikował ich w Warszawie, w gronie 108 Męczenników II Wojny Światowej.

Ks. Andrzej Godyń, salezjanin, autor biografii "Poznańskiej Piątki": - Najbardziej niezwykłe jest w nich to, że byli tacy zwykli...

12314

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]