Reklama

Ładowanie...

Dłuższe wyroki, ale bez resocjalizacji: co zmienia nowelizacja Kodeksu Karnego

Dłuższe wyroki, ale bez resocjalizacji: co zmienia nowelizacja Kodeksu Karnego

03.12.2022
Czyta się kilka minut
Ostrzejsze przepisy nie pomogą na problemy wymiaru sprawiedliwości.
fot. Stanislaw Bielski / REPORTER
P

Prezydent podpisał ustawę zaostrzającą wyroki za najcięższe przestępstwa. Pojawi się m.in. kara bezwzględnego dożywocia dla sprawców trwale niebezpiecznych dla społeczeństwa, a najwyższym wyrokiem będzie 30 lat (kara 25 lat zostanie zlikwidowana). Zwiększono też odpowiedzialność za przestępstwa seksualne i pedofilię, np. za gwałt ze szczególnym okrucieństwem sprawca może pójść do więzienia nawet na 30 lat; dotychczas maksymalnym wyrokiem było 15. Wydłużono również okres przedawnienia zbrodni zabójstwa z 30 do 40 lat.

Nowelizacja kodeksu karnego zakłada też fundamentalną zmianę w karaniu przestępstw drogowych. Kierowca złapany na jeździe po pijanemu straci samochód, jeśli w jego krwi znajdzie się co najmniej 1,5 promila alkoholu, niezależnie od tego, czy będzie sprawcą wypadku, czy nie. Ważną zmianą jest też podwyższenie kwoty – z 500 do 800 zł – po przekroczeniu której kradzież przestaje być wykroczeniem, a staje się przestępstwem.


CZYTAJ TAKŻE: Przymknięte oko sprawiedliwości – w polskim więzieniu wszystko jest możliwe


Niektóre z zatwierdzonych przez Andrzeja Dudę zmian budzą ogromne protesty. Z pozoru odpowiadają one oczekiwaniom społecznym, jednak od lat wiadomo, że w Polsce problemem nie jest wysokość kar zapisanych w kodeksie, ale ślimaczące się procesy i łaskawość (nielicznych) sędziów. Ostrzejsze zapisy nie zmienią też najważniejszego problemu: polskie więzienia nie resocjalizują skazanych, a wielu z nich po wyjściu na wolność de facto nie wraca do społeczeństwa, lecz popełnia jeszcze gorsze przestępstwa. I dlatego przeciwko ustawie protestuje Naczelna Rada Adwokacka, uznając zmiany za przejaw populizmu cofającego nas do czasów PRL, i zauważając, że oprócz surowszych kar za najcięższe zbrodnie nowelizacja podwyższa je przy okazji za wiele innych przestępstw.


CZYTAJ TAKŻE: Prof. Włodzimierz Wróbel, specjalista od prawa karnego: Przestępczość w Polsce maleje nieprzerwanie od ponad dekady, ale rząd woli zaostrzać kary, podsycając poczucie zagrożenia. Bo zarządzanie emocjami to świetne narzędzie socjotechniczne

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Jako reporter rozpoczynał pracę w dzienniku toruńskim „Nowości”, pracował następnie w „Czasie Krakowskim”, „Super Expressie”, czasopiśmie „Newsweek Polska”, telewizji TVN. W lutym 2012...
Ukazał się pierwotnie pod tytułem: „Dłuższe wyroki, ale bez resocjalizacji”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]