Reklama

Dług wobec Ducha Świętego

Dług wobec Ducha Świętego

15.03.2011
Czyta się kilka minut
Dla biskupa Karola Wojtyły - papieża Jana Pawła II Sobór był "wielkim przeżyciem Kościoła", wręcz nową Pięćdziesiątnicą, czyli powtórnym zesłaniem Ducha Świętego.
W

Wojtyła uczestniczył w Soborze Watykańskim II (1962-65) od pierwszego do ostatniego dnia, w czym - ze względu na trudności stwarzane hierarchom przez władze PRL (wielu biskupom odmówiono wówczas wydania paszportów) - dostrzegał "szczególny dar Boży". Co więcej: nie była to obecność jedynie bierna. Brał w nim udział w sposób twórczy, zaś Sobór stał się miejscem jego rozwoju jako człowieka Kościoła.

Zanim stosunkowo młody biskup z Krakowa zasiadł w auli soborowej w Bazylice św. Piotra, w roku 1959 odpowiedział na ankietę wysłaną do wszystkich członków światowego episkopatu przez komisję przygotowującą Vaticanum II. W dokumencie tym, zawierającym odpowiedź na pytanie, czym Sobór powinien się zająć, Wojtyła - profesor filozofii i jednocześnie duszpasterz - pisał m.in. o potrzebie personalizmu (czyli prymatu osoby ludzkiej) w etyce katolickiej, ekumenizmie i ...

12763

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]