Reklama

Papieski album

Papieski album

10.04.2005
Czyta się kilka minut
W piątkowy wieczór, 1 kwietnia, oglądaliśmy z księdzem biskupem Tadeuszem Pieronkiem fotografie z jego prywatnych zbiorów. Większość z nich zrobił sam, głównie w czasie Soboru Watykańskiego II, gdzie był asystentem późniejszego Papieża. Nie ma na nich chwil najgłośniejszych - konklawe, zamachu, pielgrzymek do Polski. Jest na nich Karol Wojtyła.
B

Biskup Karol Wojtyła ze swoim przyjacielem ks. Andrzejem Marią Deskurem - powrót z pierwszej sesji Soboru, 13-14 grudnia 1962 r.

Bp Tadeusz Pieronek: Zdjęcie jest zrobione w rosyjskim wagonie sypialnym, którym wracali do domu. Proszę zobaczyć, na czym opiera rękę bp Wojtyła: to paczka z książkami. Cały wagon był nimi zasypany. Miejsca starczało tylko na to, żeby usiąść. Spać było już trudno. Wieźli książki dla biblioteki seminaryjnej, w Polsce był przecież straszny deficyt literatury teologicznej.

Andrzej Maria Deskur (ur. 1924) był jednym z ekspertów Soboru Watykańskiego II, współtwórcą Dekretu o Środkach Społecznego Przekazu “Inter mirifica". Jeszcze Pius XII powołał go do Rzymu w 1952 r., mianując sekretarzem utworzonej przez siebie, zupełnie nowej w Kościele Papieskiej Komisji ds. Kinematografii i Radia (od 1954 r....

14131

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]