Reklama

Dziennik czasów rewolucji

Dziennik czasów rewolucji

27.12.2014
Czyta się kilka minut
Franciszek ma przetarty szlak. Soborowe zapiski ojca Congara pokazują, że pół wieku temu trzeba było zreformować prawie wszystko.
O. Yves Congar: najpierw cenzurowany teolog, później ceniony przez papieża kardynał Fot. Dzięki uprzejmości dominikanina o. Jocelyna Dorvault z Rzymu
W

Wielki teolog i jeden z najważniejszych uczestników Soboru Watykańskiego II Yves Congar (w zakonie Marie-Joseph) bardzo wcześnie rozpoczął pisanie dziennika. Namówiony przez matkę dziesięcioletni Yves notuje wydarzenia z 1914 r. Pisze świetnie, a wydawane drukiem dzienniki będą się cieszyć powodzeniem.
W Polsce znany jest tom „Teolog na wygnaniu. Dziennik 1952–1956” (W drodze 2008). Congar pisał go w czasie, gdy głoszone przez niego poglądy na temat konieczności reformy Kościoła, ekumenizmu, miejsca świeckich w Kościele itd. spotkały się ze stanowczą reakcją Kongregacji Świętego Oficjum: zabroniono mu publikacji i wykładów. Później jednak, w lipcu 1960 r., Jan XXIII mianuje ocenzurowanego teologa konsultorem Komisji przygotowującej Sobór. Czy była to rehabilitacja?
Do grona konsultorów zostało włączonych jeszcze kilku takich jak on, oskarżanych o nieortodoksyjność,...

13377

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Czy Kościół wszedł w otwarte drzwi za przyczyną Soboru Watykańskiego II? I tak i nie. Zgadzam się, że wiele z nich zostało przymkniętych, zwłaszcza dotyczące roli świeckich w tym kobiet. Reforma Kościoła tez pozostawia wiele do życzenia. Swego czasu uważałam, z nie trza nam Trzeciego Soboru, w obecnej sytuacji uważam że innego wyjścia nie ma. Potrzebna jest i podobnie , jak Ks. Adam ośmielam się mieć nadzieję, że papież Franciszek przeciera szlaki.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]