Reklama

Dlaczego walczyli?

Dlaczego walczyli?

26.04.2015
Czyta się kilka minut
Tomasz Woźny: W 1914 r. pułki galicyjskie szły na front z polskimi flagami i obrazami Matki Boskiej Częstochowskiej. Sądzono, że cesarz Austrii połączy pod swym panowaniem Kraków i Warszawę.
K

KRZYSZTOF PIĘCIAK: Armię austro-węgierską postrzega się w Polsce często tylko poprzez film „CK Dezerterzy” i Haškowego „Szwejka”. Jak to w rzeczywistości wyglądało?
TOMASZ WOŹNY: To dzieła humorystyczne, pokazujące obraz wykrzywiony. Gdyby był prawdziwy, ta armia nie przetrwałaby pierwszych miesięcy wojny. Tymczasem prawie do jej końca była dość sprawna. Żadna inna armia świata nie miała takich problemów językowych i narodowościowych, a jednak niemal do ostatnich chwil w większości zachowała spójność. Oczywiście trudno ją porównywać z armią niemiecką. Ale nie było to wojsko Szwejków.

Jesienią i zimą 1914/15 ck armia poniosła ciężkie straty, a jednak jej jednostki, także złożone z Polaków, nadal walczyły, i to często ofiarnie. Dlaczego?
Trudno to dziś ocenić, bo zachowało się niewiele wspomnień.
Chłopski rekrut z...

4886

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]