Reklama

Dlaczego milczy Raimunda

Dlaczego milczy Raimunda

09.06.2014
Czyta się kilka minut
O polityce i o piłce w Brazylii zwykle mówi się męskim głosem. A co o zaczynającym się mundialu myślą tutejsze kobiety?
Mecz w piłkarzyki, slumsy Rio de Janeiro, 10 maja 2014 r. Fot. Felipe Dana / AP / EAST NEWS
G

GRACA BACHISTA, 46 lat. Operatorka windy na dworcu w Belo Horizonte, a także, dorywczo, pomoc domowa. I mama trójki dorosłych córek:
– Na pewno będziemy mieć więcej pracy. Wszystkie hotele „pobukowane”. Moje dwie córki, które pracują w hotelarstwie tutaj, w stanie Minas Gerais, liczą na zarobki wyższe o nawet jedną trzecią. Dlaczego? No bo wszystko jest droższe, nawet piwo w barze.
Do czego jestem potrzebna w windzie, która obsługuje tylko trzy piętra? Niektórzy ludzie przyjeżdżają do nas z interioru i boją się wind, pomagam im. Pilnuję też, by nie było wandali. Lubię tę pracę, w porównaniu do sprzątania to dla mnie odpoczynek. No i mogę poznawać ludzi, najróżniejszych. Większość z nich jest sympatyczna.
Jak się dogaduję z obcokrajowcami? Po angielsku znam kilka słów. Gdy trzeba więcej, wyciągam smartfona i porozumiewamy się dzięki tłumaczowi Google...

12781

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Od 25 maja 2019 r., godz. 0:00, do zakończenia głosowania do Parlamentu Europejskiego trwa CISZA WYBORCZA. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Dowiedz się więcej >> 

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]