Reklama

Ładowanie...

Dlaczego biskupi nie zareagowali na obecność abp. Gołębiewskiego

15.03.2023
Czyta się kilka minut
Ukarany przez Watykan były metropolita wrocławski nie miał prawa koncelebrować publicznej mszy podczas ingresu biskupa Sławomira Odera. Nikt mu nie zwrócił uwagi.
Procesja biskupów podczas ingresu bp. Sławomira Odera 11 marca w Gliwicach / Dominik Gajda/REPORTER
W

W sobotę 11 marca ingres do katedry gliwickiej odbył nowy biskup Sławomir Oder. Uwagę mediów zwrócił jeden z koncelebrujących mszę hierarchów: arcybiskup senior wrocławski Marian Gołębiewski.

Od 2021 r. na abp. Gołębiewskim ciąży watykański „zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek uroczystościach publicznych, zarówno kościelnych, jak i świeckich”. To efekt przeprowadzonego przez Stolicę Apostolską „postępowania dotyczącego sygnalizowanych zaniedbań abp. Mariana Gołębiewskiego w sprawach wykorzystania seksualnego małoletnich przez niektórych kapłanów z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, w czasach jego posługi biskupiej (1996-2004), i z archidiecezji wrocławskiej (2004-2013)”. Zaniedbania Gołębiewskiego dotyczą m.in. ks. Pawła Kani, którego czyny stały się głośne po filmach braci Sekielskich.


KIEDY BRAK SŁÓW
...

4391

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]