Reklama

Ładowanie...

Co Wojtyła wiedział naprawdę

Kard. Karol Wojtyła, Watykan, październik 1978 r. / FOT. AP/EWSTNEWS

Co Jan Paweł II wiedział o pedofilii w Kościele? Jak reagował jako metropolita krakowski na przypadki podległych mu księży wykorzystujących seksualnie dzieci? Czy były to działania wystarczające? Czy archiwa zostały wystarczająco przebadane i czy to, co już wiemy podważa świętość papieża? Czy grozi nam nowa wojna polsko-polska z papieżem na sztandarach? Na te pytania staramy się odpowiadać w naszych materiałach. Zapraszamy do lektury serwisu specjalnego, który na bieżąco aktualizujemy.

Wszystkie artykuły

20.03.2023
Biskupi powołają niezależny – jak zadeklarowali – zespół badawczy, który najpierw przebada archiwa IPN i zidentyfikuje księży wykorzystujących seksualnie małoletnich w czasach PRL, a potem...
20.03.2023
MICHAŁ ŁUCZEWSKI: Przez ostatnie lata widzieliśmy go na pomnikach, odrealnionego. To był dramat, ale dziś dramat jest większy, bo zamiast człowieka, który chciał wskazywać na Jezusa,...
17.03.2023
Wbrew rozpowszechnionemu, naiwnie realistycznemu przekonaniu, jakoby istniał wyłącznie jeden Jan Paweł II – w istocie było ich kilku.
13.03.2023
Czy „Polski Papież” rzeczywiście był, jak pisał Artur Sporniak, zaślepiony „wyidealizowaną i odklejoną od rzeczywistości etyką norm”?
13.03.2023
„W tamtych czasach wszystko było tuszowane” – tak papież Franciszek próbował bronić Jana Pawła II w rozmowie z argentyńską gazetą „La Nación”, właściwie pogrążając politykę swoich...
13.03.2023
Za fasadą sporu o Karola Wojtyłę kryją się chybione kalkulacje polityczne, manipulacje i próby demonizowania przeciwnika. Panuje moralne wzmożenie, ale krzywda ofiar zeszła na daleki plan.
11.03.2023
Dla niego świętość Kościoła była ponad wszystko i musiała być podtrzymywana za wszelką cenę - mówi filozof i wychowanek duszpasterstwa prowadzonego przez Karola Wojtyłę.
07.03.2023
Karol Wojtyła jawi się jako człowiek dogłębnie uwikłany w kościelny system, niewrażliwy na krzywdę najsłabszych, gdy krzywdzicielami byli ludzie Kościoła.
06.03.2023
Wyidealizowana i odklejona od rzeczywistości etyka norm, której Karol Wojtyła był krzewicielem, zmieniła jego spojrzenie. Sprawiła, że krzywda ofiar zeszła na drugi plan.
24.02.2023
Materiały historyczne na temat erotycznych zachowań kard. Adama Sapiehy są na tyle poważne, że wymagają dalszego badania. Czy jednak są podstawy, aby budować na nich hipotezę o molestowaniu...
Czy „Polski Papież” rzeczywiście był, jak pisał Artur Sporniak, zaślepiony „wyidealizowaną i odklejoną od rzeczywistości etyką norm”?