Reklama

Dialog głuchych

Dialog głuchych

18.06.2012
Czyta się kilka minut
Watykan postawił władzom żeńskich zgromadzeń zakonnych w Stanach Zjednoczonych ultimatum: albo przystaną na reformę, albo zostaną zdelegalizowane.
O

O sprawie pisaliśmy m.in. w poprzednim numerze „TP”: Konferencja Przełożonych Zakonów Żeńskich (LCWR), zrzeszająca 80 proc. amerykańskich sióstr zakonnych (w większości „bezhabitowych”), znalazła się w ogniu krytyki Kongregacji Nauki Wiary, która oskarżyła ją o błędy doktrynalne, a nawet – „radykalny feminizm”. Siostry uznały zarzuty za bezpodstawne, watykańskie sankcje (m.in. żądanie reform) nazywając „szokująco surowymi”. 12 czerwca szefowe LCWR spotkały się w Watykanie z kard. Josephem Levadą, prefektem Kongregacji Nauki Wiary.

Po spotkaniu Levada, oprócz reform lub delegalizacji, nie wykluczył też trzeciego scenariusza: LCWR sama uwolni się spod kurateli prawa kanonicznego i zamieni się w grupę działającą wyłącznie w ramach przepisów świeckich. Nie jest to jednak życzenie Rzymu – dodał hierarcha.

Pat Farrell, franciszkanka i prezydent LCWR, zapowiedziała, że...

3722

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]