Reklama

Demony rysunku i wyobraźni

Demony rysunku i wyobraźni

24.07.2007
Czyta się kilka minut
Polski film animowany cieszy się sławą w świecie, jednak rodzimy widz mógł do niedawna po gombrowiczowsku zapytać: jak nasza animacja zachwyca, kiedy nie zachwyca? Nie zachwyca, bo jej obejrzenie graniczy z cudem: próżno szukać w telewizji, nie podobna dotrzeć do kopii wideo. Dlatego cieszy wydana właśnie "Antologia Polskiej Animacji.
Kadr z filmu Jana Lenicy "Labirynt", 1961 r.
T

To kolejne po dokumentach Karabasza, Kieślowskiego i Drygasa dziecko Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego, dwie płyty DVD, a na nich 28 wybitnych obrazów. Nie mogło wśród nich zabraknąć dzieł Jana Lenicy i Waleriana Borowczyka, ojców polskiego filmu animowanego. "Antologię..." otwiera ich wspólny "Dom" z 1958 r., jak pisze Marcin Giżycki, "ważny krok w poszukiwaniach zmierzających do nadania pełnej autonomii plastyce w filmie animowanym". Istotnie: opowieść o tytułowym domu i jego mieszkańcach zbudowana jest na cytatach z surrealistycznego malarstwa, a Lenica i Borowczyk wykorzystują w nim różnorodne, wówczas nowatorskie techniki: kolaż, zdeformowany ruch aktora, animację przedmiotów i "ożywione" fotogramy.

Choć trudno przecenić wczesne filmy tych artystów, z punktu widzenia dzisiejszego widza najbardziej interesujące wydają się ich późniejsze produkcje....

7800

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]