Reklama

Czerwone, wisi na ścianie i śpiewa

Czerwone, wisi na ścianie i śpiewa

17.08.2010
Czyta się kilka minut
Piotr Dumała: Dla ojca słowo pisane było święte. Kiedy pisał jakieś podanie albo tekst o swoim wynalazku na Targi Poznańskie, kaligrafował litery z namaszczeniem jak bohater "Szynela" Gogola. Rozmawiała Katarzyna Kubisiowska
Piotr Dumała / fot. Andrzej Georgiew
K

Katarzyna Kubisiowska: Jaki obraz pojawia się, kiedy myśli Pan o ojcu?

Piotr Dumała: Stoi pochylony nad tokarką w swoim warsztacie, skupiony i jakby trochę odcięty od świata. Ten warsztat przejął po swoim ojcu. Miał tam tokarnię z XIX wieku i drugą z początku XX wieku, jeszcze na pedały, niemiecką, malutką, z wytłaczanymi napisami, dziesiątkami przekładni, mosiężnymi gałeczkami. Wypolerowane dłońmi dziadka i ojca.

Do tego warsztatu, który znajdował się w Warszawie najpierw przy ulicy Wolskiej, a potem nieopodal, na Chłodnej, schodziły się dziwne ludzkie typy, jacyś szaleni inżynierowie, zwariowani wynalazcy. Rozprawiali o polityce i mechanice, mówiąc wciąż sobie na "pan", choć znali się od ponad 40 lat... Ojciec dzień w dzień dojeżdżał trabantem do pracy, mimo tego, że miał do pokonania może ze 300 metrów.

...

22334

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]