Reklama

Ładowanie...

Dee Dee Bridgewater

26.06.2005
Czyta się kilka minut
Dee Dee Bridgewater rozpoczynała karierę w jazzowym big-bandzie Thada Jonesa i Mela Lewisa, później wykonywała repertuar musicalowy i nagrywała utwory spod znaku pop-fusion. Do jazzu wróciła w połowie lat 80., kiedy mieszkała i występowała w Paryżu; ostatnia płyta Dee Dee jest ukłonem w kierunku wielkiej tradycji francuskiej piosenki i stanowi podsumowanie jej różnorodnych doświadczeń wokalnych.
P

Pomysł nagrania albumu zawierającego piosenki o miłości wykonywane niegdyś przez gwiazdy francuskiej estrady (m.in. Piaf, Brela, Distela) może wydać się mało oryginalny zważywszy, iż poszukiwanie przez artystów inspiracji w materiale już istniejącym stało się dziś prawie normą. Jednak Dee Dee i jej muzycy znaleźli sposób, by nienowy przecież i dość wyeksploatowany repertuar zabrzmiał świeżo i atrakcyjnie; album jest zatem udaną próbą dotarcia do współczesnego odbiorcy przy jednoczesnym zachowaniu wielu elementów dawnej konwencji. Wokalistka na pewno nie traktuje wybranych piosenek jak standardów; koncentruje się głównie na linii melodycznej, unika wyszukanych ozdobników, wirtuozerii, rozbudowanych improwizacji, scatu (poza Dansez Sur Moi, gdzie nawiązuje do stylu Elli Fitzgerald), zaś jej głos, w jednych utworach delikatny, lekko matowy, chwilami jakby przygaszony, w innych...

1728

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]