Reklama

Ładowanie...

Dave Holland Big Band „What Goes Around” ECM, 2002

16.02.2003
Czyta się kilka minut
B

Brytyjski kontrabasista Dave Holland miał tylko 22 lata, kiedy jak Deus ex machina trafił na szczyt jazzowego Parnasu. W sercu Soho, w najsłynniejszym londyńskim klubie „U Ronniego Scotta”, usłyszał go Miles Davis. Odtąd jego los był przesądzony, bo legendarny trębacz wciągnął go do swego zespołu. Holland nagrał z nim trzy płyty, w tym najpiękniejszą spośród „elektrycznych” - „In a Silent Way”. Nie trzeba chyba dodawać, że od końca lat 60. mieszkał już nie nad Tamizą, ale w Nowym Jorku.

Kilka lat temu los uśmiechnął się także do mnie, bo nieoczekiwanie znalazłem się we właściwym czasie i miejscu - właśnie „U Ronniego Scotta”, na koncercie kwintetu Dave'a Hollanda. Najpierw oszołomiło mnie samo miejsce (neonowe napisy, stara cegła, czerwone, dermowe obicia na niezgrabnych fotelach, a zwłaszcza karteczki na stolikach: „Przypominamy gościom, że mają się zachowywać tak cicho, jak...

3426

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]