Reklama

Dave Holland Big Band „What Goes Around” ECM, 2002

Dave Holland Big Band „What Goes Around” ECM, 2002

16.02.2003
Czyta się kilka minut
B

Brytyjski kontrabasista Dave Holland miał tylko 22 lata, kiedy jak Deus ex machina trafił na szczyt jazzowego Parnasu. W sercu Soho, w najsłynniejszym londyńskim klubie „U Ronniego Scotta”, usłyszał go Miles Davis. Odtąd jego los był przesądzony, bo legendarny trębacz wciągnął go do swego zespołu. Holland nagrał z nim trzy płyty, w tym najpiękniejszą spośród „elektrycznych” - „In a Silent Way”. Nie trzeba chyba dodawać, że od końca lat 60. mieszkał już nie nad Tamizą, ale w Nowym Jorku.

Kilka lat temu los uśmiechnął się także do mnie, bo nieoczekiwanie znalazłem się we właściwym czasie i miejscu - właśnie „U Ronniego Scotta”, na koncercie kwintetu Dave'a Hollanda. Najpierw oszołomiło mnie samo miejsce (neonowe napisy, stara cegła, czerwone, dermowe obicia na niezgrabnych fotelach, a zwłaszcza karteczki na stolikach: „Przypominamy gościom, że mają się zachowywać tak cicho, jak...

3426

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]