Reklama

Ładowanie...

Dar zaufania

Dar zaufania

25.10.2014
Czyta się kilka minut
Wystawa Muzeum POLIN powstała w całości dzięki darczyńcom z Polski i z zagranicy. Ale oprócz pieniędzy dostaliśmy od nich znacznie więcej: przyjaźń i zaufanie.
Fot. Archiwum Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

„TYGODNIK POWSZECHNY”: Muzeum Historii Żydów Polskich i jego wystawa to niezwykłe przedsięwzięcie – nie tylko pod względem zakresu opowiadanej historii czy wizjonerskiej architektury.
PIOTR WIŚLICKI: Tak, to również nowatorska w skali Polski forma organizacyjna: partnerstwo publiczno-prywatne. Przed nami nikt nie tworzył instytucji kultury w taki sposób! W 2005 r. ówczesny prezydent Warszawy śp. Lech Kaczyński i minister kultury Waldemar Dąbrowski podpisali ze Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny pionierskie porozumienie. Partnerzy publiczni zobowiązali się wybudować i wyposażyć siedzibę Muzeum, a Stowarzyszenie – zebrać pieniądze na zorganizowanie konkursu architektonicznego i zaprojektowanie oraz wykonanie wystawy stałej.
Koszt tej wystawy od początku liczony był w milionach. Nie mieliście obaw, czy podołacie?
Pierwsze pieniądze na tworzenie wystawy dostaliśmy, gdy Muzeum było jeszcze odległym marzeniem. Bo proszę pamiętać, że pomysł narodził się jeszcze w 1993 r. i przez 12 lat funkcjonował jako inicjatywa społeczna. Dlatego naszych pierwszych darczyńców często nazywam marzycielami. Na naszej drodze spotkaliśmy Wiktora Markowicza i Zygmunta Rolata, którzy nie tylko sami wsparli nasz projekt, ale utworzyli w Nowym Jorku Północnoamerykański Komitet Wspierania Muzeum, który pozyskiwał kolejnych darczyńców. Na zachodnim wybrzeżu USA ideę tworzenia Muzeum podchwycił znany filantrop Tad Taube, a w Europie Corinne Evens, która we Francji stanęła na czele europejskiego komitetu wspierania.
Wymienił Pan ledwie kilka osób. To wystarczyło?
Na początku było ich kilka, ale determinacja i pasja naszych pierwszych darczyńców-marzycieli sprawiła, że ideą Muzeum zarazili się kolejni. Ruszyła lawina, która wciągnęła środowiska żydowskie i polskie, rządy, firmy i organizacje pozarządowe. W ciągu trwania projektu wsparło nas ponad 500 darczyńców, a kwota, którą powierzyli Stowarzyszeniu, przekroczyła 165 milionów złotych. To osiągnięcie bez precedensu w polskiej kulturze. Za te pieniądze sfinansowaliśmy prace nad rozwojem koncepcji Muzeum, przygotowanie wystawy stałej i jej produkcję. 20 milionów złotych przekazaliśmy na działalność programową Muzeum, które przecież nie czekało, aż budynek będzie gotowy. Działania edukacyjne i kulturalne rozpoczęło już w 2007 r.!
Muzeum Historii Żydów Polskich powstawało 21 lat. Darczyńcy byli gotowi tak długo czekać?
Przez te dwie dekady okazali nam niezwykłe zaufanie, cierpliwość i wyrozumiałość. To nie są zachowania typowe dla relacji biznesowych ani standard w filantropii. Takie zachowania zazwyczaj rezerwujemy tylko dla naszych najbliższych. Mam nadzieję, że zdaliśmy ten egzamin z zaufania. Wspólnie dokonaliśmy czegoś wielkiego.

PIOTR WIŚLICKI jest przewodniczącym Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]