Reklama

Ładowanie...

Małe projekty, wielka zmiana

Małe projekty, wielka zmiana

30.08.2021
Czyta się kilka minut
Wierzymy, że te małe projekty, skupiające się na pielęgnowaniu lokalnego dziedzictwa i historii, edukacji i pracy z miejscową społecznością, niosą wielką zmianę.
Cmentarz żydowski w Koźminie Wielkopolskim – jeden z kilku żydowskich cmentarzy zachowanych w Wielkopolsce. Jego inwentaryzacją zajmuje się Stowarzyszenie Krotochwile nagrodzone wyróżnieniem w konkursie Nagroda Polin w 2020 roku. Fot. MACIEK JAŹWIECKI
P

Przed wojną w Polsce mieszkało blisko 3,5 miliona Żydów. Pozostawili po sobie wielkie materialne i kulturalne dziedzictwo, rozsiane po miastach, miasteczkach i wsiach całego kraju. Jest to ogromna spuścizna, którą obecna, niewielka społeczność żydowska w Polsce nie jest w stanie zaopiekować się sama – nas, polskich Żydów, jest po prostu zbyt mało.

W życiu jestem optymistą. Wierzę, że dziedzictwo żydowskie w Polsce nie zniknie. W całym kraju spotkać można całe mnóstwo ludzi – lokalnych działaczy i aktywistów, którzy podejmują potężny wysiłek, aby ocalić i upamiętnić spuściznę oraz historię żydowskich mieszkańców swoich miejscowości. Zarośnięte cmentarze są porządkowane, synagogi odzyskują dawny blask, antysemickie bazgroły znikają ze ścian, w wielu miejscach odbywają się festiwale kultury żydowskiej, warsztaty edukacyjne czy wycieczki śladami historii żydowskich sąsiadów.

Pamięć o żydowskim dziedzictwie wraca do tych miejsc po blisko 80 latach – wraca, choć Żydów tam nie ma. Powiedzenie, że ci lokalni aktywiści opiekują się spuścizną Żydów, nie oddaje w pełni skali ich zaangażowania i trudności, z którymi nieraz muszą się mierzyć, a które, mimo wszystko, nie powstrzymują ich od działania.

Nagroda Polin jest formą docenienia ich pracy i wieloletniego wkładu w dbanie o pamięć o dawnych żydowskich mieszkańcach. Jest to misja bliska zarówno Muzeum Polin, jaki i Stowarzyszeniu Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, które od lat, w ramach działalności Komisji Grantowej im. Jana Jagielskiego, wspiera bezinteresowną pracę lokalnych działaczy i instytucji. Wierzymy, że te małe projekty, skupiające się na pielęgnowaniu lokalnego dziedzictwa i historii, edukacji i pracy z miejscową społecznością, niosą wielką zmianę, którą tworzą wielcy ludzie. Wspieranie i wyróżnianie ich to nasz obowiązek. ©

PIOTR WIŚLICKI jest przewodniczącym zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, członek kapituły Konkursu Nagroda Polin 2021

Galeria zdjęć

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]