Reklama

Daleko od wakacji

Daleko od wakacji

24.07.2005
Czyta się kilka minut
Sanatoryjna sąsiadka pożyczyła mi porady bonifratra, ojca Jana Grande, jako warte lektury. Od razu uderzyła mnie jedna uwaga sędziwego zakonnika: jego zdziwienie, że dla odpędzenia nudy potrzebujemy na przykład telewizji, gdy każdy przecież otrzymał coś tak wspaniałego i niepowtarzalnego jak własne życie, które nikomu poza nim się nie przydarzy.
B

Ba, ale żeby to odkryć albo pamiętać, trzeba nieraz pomocy. Czyjejś myśli mądrej i przyjaznej, czyjejś obecności. A z tym niełatwo, choć żyjemy w tłoku. Coś się na przykład popsuło w mojej ulubionej ,,dwójce" radiowej. Kiedyś chwaliłam z wdzięcznością poranne ,,słowo na dzień", pomocne w tym szarym, opornym rozpoczynaniu życia na nowo. Teraz zdarza mi się wyłączać radio, bo dociera do mnie jakiś fragment wykładu, suchy, precyzyjny opis, analiza, diagnoza, rzeczowa i pewnie rzetelna, ale zupełnie nieprzydatna w takiej dawce i o takiej porze. A poczucie samotnej bezradności pogłębia zaraz potem spiker, który rozpoczynając serwis informacyjny nie mówi nawet ,,dzień dobry".

Wobec mediów elektronicznych jesteśmy w gruncie rzeczy bardziej bezradni, niż się zdaje. Zapraszają nas ,,zostańcie z nami" i ,,zadzwońcie, wyślijcie odpowiedź" itd., ale robią, co chcą....

2139

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]